Budowa sauny - co należy o tym wiedzieć?
Korzystanie z basenów i saun ma wiele zalet zdrowotnych oraz relaksacyjnych. Baseny przy domu nie są już dla nikogo zdziwieniem, coraz więcej osób podejmuje decyzję o budowie własnego niewielkiego zbiornika wodnego. Dlaczego zatem nie zdecydować się na saunę przydomową? W końcu przyjemność ta wydaje się być dużo mniej skomplikowana w realizacji. Czy rzeczywiście tak jest? Co składa się na wykonanie sauny? Czy sauna jest dla każdego? Ile kosztuje taka inwestycja? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym dokładnie są sauny i jakie jest ich działanie?
Sauny to pomieszczenia gdzie ludzie wystawiają swoje ciała na działanie wysokich temperatur. Ma to działanie odprężające i relaksujące. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać odporność, zmniejszają ból mięśni oraz poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na dobroczynne działanie sauny są niezwykle popularne w obiektach sportowych, ośrodkach SPA i hotelach.
Kąpiele parowe przeprowadzać można w saunach o przeróżnej konstrukcji. Istnieje parę grup saun różniących się trybem działania oraz warunkami panującymi we wnętrzu. O chęci skonstruowania sauny wskazane jest pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Da się wówczas zaprojektować osobne pomieszczenie albo dużą łazienkę, w której może się ona zmieścić.
Jakie sauny można najczęściej spotkać?
Popularne typy saun to:
- Sauna rzymska (parowa) - para wytwarzana jest w nich za pomocą parowników. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura generowana we wnętrzu nie przekracza 65oC.
- Sauna mokra — jest rodzajem sauny parowej. Para wytwarzana jest w niej przy użyciu pieca oraz gorących kamieni polewanych wodą. Wilgotność powietrza dochodzi do około 40%, a temperatury są w przedziale od 65oC do 90oC.
- Sauna sucha – nazywana także finśką. Wilgotność w niej oscyluje na poziomie około 10%. Temperaturę podnosi się od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są taką samą metodą co w saunach mokrych.
- Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności na poziomie 25%. Odbywa się to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).
Jak wybrać rodzaj sauny dla siebie?
Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna działa na niezwykle wysokich temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla poniektórych ludzi. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z otyłością i z reumatyzmem.
Trochę niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów uzdrawiających na problemy skórne. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednakże polecane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Umożliwiają oczyszczanie organizmu przez pocenie się spowodowane podgrzaniem tkanek organizmu poprzez fale podczerwone.
Od czego zależy koszt zakupu i utrzymania sauny?
Cena sauny zależna jest od bardzo wielu czynników, a najważniejsze z nich to: wielkość, rodzaj drewna, materiały wykorzystywane do obudowania wnętrza oraz rodzaj pieca. Przykładowo, za kompletną kabinę z drewna świerkowego z drewnianym wnętrzem, szklanymi drzwiami i oświetleniem LED zapłacimy średnio 7000 zł. Koszty będą odpowiednio wyższe, jeśli zdecydujemy się na użycie nieco bardziej egzotycznych gatunków drewna.
Aby eksploatacja nie pochłaniała zbyt wiele budżetu, warto postawić na piec, który będzie energooszczędny. Ogólny koszt samego korzystania z sauny nie jest bardzo wysoki. Poza prądem przyjemność ta nie wiąże się z innymi stałymi wydatkami.
Komentarze
Brak komentarzy