Chcesz wspomóc rozwój swojego dziecka? Gry edukacyjne to dobry wybór

Brak komentarzy brak ocen

Jako rodzic zdajesz sobie zapewne sprawę, że kreatywne zorganizowanie czasu dla dziecka to nie lada wyzwanie. W dzisiejszych czasach wiele dzieci lubi spędzać czas w Internecie i nie ma w tym nic złego, o ile czas ten jest wykorzystany efektywnie. Wbrew pozorom granie w gry może być dużo bardziej rozwojowe niż oglądanie programów w telewizji. Warunek jest tylko taki, aby gra spełniała funkcję dydaktyczną. Podpowiadamy jak taką znaleźć.

Czy gry mogą mieć zalety?

Przede wszystkim, dzięki nim nauka jest ciekawsza. Powodują, że męczące uczenie na pamięć może przekształcić się w przyjemny czas spędzany wspólnie z całą rodzinom. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad, oraz samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Sporo młodych umysłów nie przywykło jeszcze do porażek, a właśnie przez używanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce możemy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa oraz łatwo realizuje swoje cele. Sposób ten jest także niezawodny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości, a także może pomóc w poznaniu swoich mocnych oraz słabszych stron.

Kolejnym aspektem, z jakiej przyczyny powinno się wprowadzić gry edukacyjne do codzienności dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest mnóstwo produktów, jakie pomogą naszym dzieciom zapamiętać, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może przynieść korzyści. Wszystkie te plusy odnajdziemy w odpowiedniej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.

Jak dobrać grę indywidualnie do potrzeb dziecka?

Podstawa to wybierać gry dostosowane do wieku. Nie tylko uchroni to nasze pociechy przed brutalnymi treściami czy efektami nienadającymi się dla maluchów, ale również spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po kilkunastu minutach. Nie możemy dać dzieciom gry zbyt skomplikowanej, bo szybko się zrażą, a z drugiej strony zbyt prosta nie przyczyni się do pożądanego efektu, to znaczy rozwoju dziecka.

Kolejna sprawa, to co nasze dziecko potrafi wykonywać dobrze, a czego nie. Jeżeli umie już nazwać większa część zaprezentowanych mu zwierzątek, to jak najbardziej właściwym pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli zauważamy, że nasza pociecha poprawnie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej głównej cechy, to może spróbujmy zaintrygować go grami ogólnorozwojowymi jak szachy czy sudoku.

Pamiętajmy też nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale także czym się interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, jaki ubóstwia strażaków oraz wozy strażackie, to nie wciskajmy mu na siłę gry z samolotami, bo myślimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, jaki odnosi się do jego zamiłowań. Jeśli chcemy mieć po części z głowy niełatwy wybór, powinno się pójść do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim oraz sprzedawcą wybierzemy odpowiednią grę.

Na jakich urządzeniach można grać?

Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Na wszystkim. W sieci jest tak dużo tytułów na każdy typ konsoli, komórki bądź tabletu, że właściwie nie musimy wydawać olbrzymich pieniędzy, ażeby uradować naszą pociechę oraz oprócz tego przyczynić się do jej sprawniejszego rozwoju.

Obowiązki rodzica — edukacja i kontrola

Bezpieczeństwo w sieci to nadal dość często pomijany temat. Wydaje się, że niewinna gra, w dodatku edukacyjna, nie może przyczynić się przecież do niepożądanych sytuacji. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Dzieci to osoby, które są najbardziej ufne i łatwo je zmanipulować.

Pokolenie rodziców nie było w czasach swojego dzieciństwa narażone na tyle niebezpieczeństw. Dziś takie zjawiska jak: cyberprzestępczość, hejt, wyłudzanie danych osobowych, wkradanie się na konta bankowe, czy nawet pedofilia to zjawiska bardzo powszechne. Po stronie rodziców leży uświadamianie dziecka, aby nie wchodziło w konwersację z nieznajomymi oraz kontrolowanie poczynań dziecka w Internecie.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz