Sprawdź użyteczne narzędzia ogrodowe do pielęgnacji trawnika!

Brak komentarzy brak ocen

O pracy w ogrodzie przypominamy sobie zazwyczaj na wiosnę, kiedy wszystko zaczyna wypuszczać. Śliczny i uporządkowany ogród to przede wszystkim chęci i zaangażowanie w jego pielęgnację, ponieważ większość czynności trzeba powtarzać wielokrotnie. Większość z nas również posiada mniejszy czy to większy kawałek trawnika, o który trzeba należycie dbać, najlepiej przy pomocy narzędzi ogrodowych, o których piszemy w poniższym artykule! Zapraszamy.

Kosiarka to podstawowe narzędzie ogrodowe do pielęgnacji trawnika!

Totalną podstawą, w którą musimy zaopatrzyć nasze ogrodnicze zasoby, jest kosiarka. Im mniej okazały teren trawnika, tym inny rodzaj kosiarki będzie nam potrzebny. Na najmniejszych skwerkach do 200-300 m2, wystarczy kosiarka bębnowa. Do stosunkowo większych połaci nadaje się kosiarka elektryczna, niemniej jednak należy mieć na uwadze ciągnący się przewód. Z kolei na największych przestrzeniach trawiastych kapitalnie sprawdzi się kosiarka spalinowa, która niestety jest najgłośniejsza spośród wszystkich, ale za to jest najbardziej skuteczna. Warto zastanowić się nad kosiarką, która posiada opcję mulczowania zgromadzonej trawy, innymi słowy – optymalnego rozdrabniania zbioru i rozprowadzania go na koszonej nawierzchni. Jest to idealna alternatywa do zastąpienia kompostownika i niestosowania dzięki temu dodatkowego sztucznego nawozu.

Chcesz, aby nawierzchnia trawnika była gładka i gęsta? Zainwestuj w aerator!

Jeśli zależy nam na gładkiej i gęstej nawierzchni trawnika, warto wyposażyć się w aerator. Jest to sprytne narzędzie wyposażone we wbudowane ostre kolce (czasami spotyka się także wbudowane metalowe rurki), które przemieszczając się po powierzchni trawy, wbijają się w glebę, tym samym ją natleniając. Dzięki temu trawa lepiej rośnie, albowiem ma więcej powietrza, a jej korzenie mają więcej przestrzeni do rozwoju. Względnie nowym udogodnieniem są także specjalne nakładki na buty do dziurkowania trawnika. Polegają one na tym, że wkładamy na swoje buty nakładki wyglądające prawie jak korki u piłkarzy i poprzez przechadzanie się po trawie, natleniamy ją.

Wertykulator – narzędzie ogrodowe, które regularnie dba o jakość trawnika!

Porównywalnym narzędziem do aeratora jest wertykulator, jednakże różnica jest taka, że wertykulator ma w sobie ostrza, które przesuwając się po powierzchni trawy, wyciągają wszystko to, co najsłabiej ukorzenione, a więc zazwyczaj po prostu chwasty oraz uschnięte źdźbła. Narzędzie super sprawdza się po sezonie jesienno-zimowym, kiedy trawa w wielu przypadkach jest w gorszym stanie. Trawnik po takim zabiegu z reguły nie wygląda zbyt prezentacyjnie, niemniej jednak nie należy się tym przejmować, albowiem trawa musi odpocząć i nabrać miejsca do ponownego wzrostu.

Podkaszarka – co to jest za narzędzie ogrodowe i czemu służy podczas pielęgnacji trawnika?

Nie wszędzie zdołamy dotrzeć z kosiarką, nawet tą najmniejszą. Są takie miejsca w naszym ogrodzie, jak szczeliny pomiędzy skalniakami, skarpy oraz wzniesienia, gdzie po prostu kosiarka nie wjedzie. W tym celu wykorzystujemy podkaszarkę, która w niektórych mniejszych ogrodach może w zupełności wystarczyć jako wyłączny robot koszący, albowiem nadaje się idealnie na małe połacie trawiaste. Co więcej, skosimy nią także wysokie pędy i trawy.

Nożyce ogrodowe do trawy – ręczne lub elektryczne!

W miejscach, gdzie są rabaty ogrodowe zabudowane kostką granitową lub inną palisadą, skoszenie trawy może być niewykonalne. Prócz tego, dostęp do trawy jest również utrudniony przy murkach i ławkach, co może się odbijać na nieestetycznym wyglądzie całości. Kiedy nam to bardzo przeszkadza, należałoby zainwestować w nożyce koszące – manualne bądź elektryczne, które bez problemu dojdą do trudno dostępnego miejsca i ładnie przytną trawę!

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz