Drzwi wejściowe - najważniejsze informacje
Wybór drzwi zewnętrznych to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. W międzyczasie jest do podjęcia sporo decyzji, które zaważą na naszym zadowoleniu w przyszłości. Warto do tej decyzji dobrze się przygotować. Od czego zatem zacząć? Naszym zdaniem od poznania funkcji, jakie spełniają drzwi wejściowe do domu. Wiadomo, muszą one zachwycać swoim wyglądem, jednak równie ważne są kwestie bezpieczeństwa i energooszczędności. Zgodzicie się z nami?
Drzwi zewnętrzne – regulacje prawne co do wymiaru
Żeby drzwi wejściowe były praktyczne oraz wygodne w codziennym użytkowaniu, ich szerokość nie powinna być mniejsza aniżeli 90 cm. To niezwykle ważne, jeżeli pośród lokatorów znajduje się osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim bądź planowane jest wnoszenie, bądź wynoszenie mebli.
Funkcjonalność drzwi jest w takim razie najważniejsza także ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być pewny oraz regularnie kontrolowany.
Jaki materiał na drzwi wejściowe?
Przeważnie wybierane drzwi zewnętrzne do domu lub mieszkania wykonane są z:
- drewna,
- stali,
- PCV,
- aluminium.
Drzwi zewnętrzne wykonane z drewna przynależą do jednych z najdroższych, lecz także niezwykle solidnych. Do ich produkcji wykorzystuje się sosnę, mahoń, dąb oraz meranti. Rama i ościeżnica wykonane są z klejonki drewnianej, natomiast skrzydło pokrywa się płytą wiórową, HGF bądź sklejką. Charakteryzują je nadzwyczaj porządne parametry cieplne.
Drzwi wykonane ze stali są najczęstszym wyborem ze względu na ich trwałość, odporność na uszkodzenia i atrakcyjność cenową. Ramę wykonuje się z drewna lub ewentualnie stali oraz pokrywa arkuszami blachy. Ich atrybuty cieplne są trochę gorsze, ponieważ trudno jest je ocieplić.
Z kolei dobre parametry cieplne posiadają drzwi zewnętrzne wykonane z PCW. Są niezwykle popularne oraz relatywnie mniej kosztowne. Doskonale dopasowują się do bramy garażowej, okien lub zewnętrznych rolet.
Najdroższym rodzajem drzwi są te wyprodukowane przy użyciu aluminium. Przeważnie możemy je spotkać w obiektach użyteczności publicznej. Niemniej jednak coraz częściej znajdują się w ofertach dla domów jednorodzinnych.
Drzwi wejściowe – istotne cechy
W doborze drzwi wejściowych warto wyróżnić kilka istotnych podpunktów:
- wygląd — weź pod uwagę, że drzwi wejściowe zawsze wyróżniają się na tle elewacji i stanowią o całym wyglądzie domu. Warto, aby pasowały do bramy wejściowej, garażu i pokrywy dachowej;
- obecność lub brak szyby — niektóre nowoczesne drzwi zewnętrzne posiadają szybkę. Jest to element nie tylko estetyczny. Szybka dodatkowo doświetla wnętrze przedpokoju czy wiatrołapu;
- sposób otwierania — w zabudowie jednorodzinnej nie ma jednoznacznych przepisów co do sposobu otwierania drzwi. Pamiętaj o tym, że te z pozoru bardziej eleganckie, a więc otwierane do środka, będą posiadały mniejsza szczelność. Nie ma też regulacji co do strony, po której będzie klamka — zadbaj tu o aspekt funkcjonalny;
- ochrona przed włamaniem — o tym raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Ochrona wnętrza domu to podstawa. Drzwi powinny być wyposażone w antywyważeniowe mechanizmy i należeć przynajmniej do 3 klasy bezpieczeństwa.
Komentarze
Brak komentarzy