Dywaniki samochodowe – jak wybrać?

Komentarzy:1 brak ocen

Na wyposażenie każdego auta składają się nie tylko części mechaniczne i elektroniczne, ale też niepozorne jego dodatki, takie jak przykładowo dywaniki samochodowe. O tym, jak ważną rolę odgrywają, możemy się przekonać już w trakcie pierwszych deszczowych i śnieżnych dni. Zapobiegają one przemoknięciu oraz trudnym w usunięciu zanieczyszczeniom, efektywnie zabezpieczając wykładzinę samochodu.

Problemem kierowcy jest dobranie właściwego rodzaju dywaników do swojego samochodu, żeby w pełni spełniały swoje zadanie przez długi czas. Najistotniejszy jest ich rozmiar. Nazbyt długie dywaniki samochodowe stwarzają poważne niebezpieczeństwo zwijania się, utrudniając czy też nawet uniemożliwiając właściwe korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować groźne sytuacje w ruchu drogowym, np. nazbyt późne zahamowanie i doprowadzenie do poślizgu. Równie znacząca jest jakość materiału, z którego wykonany został dywanik samochodowy. Musi być on niebywale trwały, prosty w konserwacji, odporny na wilgoć oraz zabrudzenia, jak również winien mieścić się w przystępnym przedziale cenowym.

Dywaniki do samochodu - gumowe czy welurowe?

Dobór dywaników do samochodu nie jest prostym zadaniem. Należy zwrócić szczególną uwagę na parę niezmiernie ważnych ich cech, na przykład czy prawidłowo pochłaniają wilgoć. To właśnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób odpowiedni spełniały swoją funkcję.

Najczęściej wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest największa w jesienno-zimowej porze roku. Idealnie radzą sobie z wilgotnością i śniegiem wnoszonymi do samochodu. Te dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, które zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one niezwykle proste w czyszczeniu oraz montażu, a w związku z tym nadzwyczaj konkretne. Jedyną ich skazą jest niezbyt estetyczny wygląd oraz wydzielanie niemiłej woni w parne dni. Ten problem nie dotyczy dywaników welurowych. Są one bardziej przyjemne dla oka oraz dostępne w wielu wzorach oraz kolorach.

Jednakże tego rodzaju dywaniki źle sobie radzą z pochłanianiem wody, a poza tym trudno usunąć z nich wszystkie zabrudzenia i nieczystości. Wypada wybierać wyłącznie takie, jakie znamionują się znaczącą gęstością materiału.

Jak czyścić dywaniki samochodowe?

Gumowe dywaniki samochodowe nie powodują zbyt wielu problemów w zakresie ich pielęgnacji. Proces czyszczenia jest niesłychanie banalny oraz szybki. Wystarczy jedynie użyć myjki ciśnieniowej bądź pospolitego węża ogrodowego, by usunąć z nich wszelkie nieczystości oraz zabrudzenia w postaci błota lub zacieków. Nie potrzebują wobec tego kosztownej i trudnej konserwacji.

Uprzednio należy jednak pozbyć się z dywaników kurzu, ziemi, piasku i pyłu. Do tego celu posłużyć może zwykła szczotka z długim włosiem, jaka dotrze do każdego zagłębienia oraz wyżłobienia. Dużo trudniejsze jest pranie dywaników welurowych. Pierwszym krokiem jest dokładne ich odkurzenie. Następnie potrzebne jest zastosowanie właściwych środków czyszczących, przeznaczonych dla tapicerek. Tego typu dywaniki samochodowe potrzebują bowiem mocniejszych detergentów, by pozbyć się nagromadzonych zabrudzeń oraz nieczystości.

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:1
Adrian Baranowski

Nie ma to jak gumowe. Z welurowymi zawsze jest dużo zachodu.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Nie ma to jak gumowe. Z welurowymi zawsze jest dużo zachodu.

Dodaj komentarz