Horror na ekranie – co to za gatunek?

Brak komentarzy brak ocen

Klimatyczne filmy grozy i pełne akcji slashery. Brutalne sceny oraz ekspresjonistyczne obrazy szaleństwa. Morderca psychopata albo paranormalne zjawiska. Rozmaitość prezentowanych motywów jest w istocie wielka. Filmy poruszające tą tematykę od początku istnienia kinematografii dostarczają widzom skrajne emocje. Od klimatycznych kultowych filmów grozy, po współczesne straszaki – mroczna strona kina cały czas dba o to, by dostarczać widzom sporej dawki adrenaliny.

Istota horroru

Horror to jeden z najbardziej wziętych gatunków literackich i filmowych tekstów kultury. Świadczyć o tym mogą często organizowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne oraz straszne.

Główny bohater to zło wcielone, które pojawia się w rozmaitych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dostrzec stale powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.

Historia horroru

Początki horroru można już odszukać w epoce kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy, jak „Gabinet figur woskowych” czy „Człowiek, który się śmieje”. Na ukształtowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak na przykład film „Gabinet doktora Caligari”

W latach 30. XX wieku horror był już dość rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym okresie wiele filmów o potworach jak na przykład: „Dracula” T.Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności filmu grozy przypadł na lata 50. oraz 60. W tym czasie powstało wiele kiczowatych i morderczych ekranizacji, w czym prym trzymała brytyjska wytwórnia Hammer.

Lata 70. przyniosły trochę odejście od standardowej formy horroru i powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ludzkiego ciała, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni etap metamorfozy horroru stanowiły filmy typu „Wywiad z wampirem”, bądź „Frankestein”, w jakich obcujemy z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – na przykład upiorem okazuje się człowiek.

Dzisiejsze horrory

Aktualne kino grozy odchodzi już niestety od faktycznej grozy. W czasie masowych produkcji coraz rzadziej powstają filmy, które wzbudzają rzeczywisty lęk oraz niepokój. Przeważać zaczęły tematy gore bądź obrazy mające na celu wywołać wstręt. Wyznacznikiem dobrego filmu grozy stały się żywa akcja oraz duża dawka okrucieństwa. Twórcy starają się prześcigać w coraz to śmielszych pomysłach na zszokowanie widza, którego wrażliwość na widzianą przemoc staje się coraz mniejsza.

Mimo wielu zmian, jakie powstały przez wiele lat w gatunku horroru, jedno pozostaje pewne. Widzów nadzwyczaj przyciąga do mrocznych opowieści, jak gdyby zamiłowanie do strachu było człowiekowi nadzwyczaj bliskie.

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz