Jak wybrać nawozy, które nie szkodzą środowisku?

Komentarzy:1 brak ocen

Nawożenie roślin jest bardzo przydatne, ponieważ pomaga im osiągnąć większy wzrost w szybszym czasie. Dostępne jest wiele rodzajów takich preparatów. Większość osób decyduje się na zakup nawozu gotowego, co można zrobić w szybki i łatwy sposób. Wiadomo, że jest to bardzo wygodne, w przeciwieństwie do wykonania nawozu samodzielnie.

Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, powinno się zastanowić, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz we własnym zakresie. Przygotowanie takiego preparatu z całą pewnością będzie wymagało od nas dużo wysiłku. Czy przyniesie dodatkowo większe korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, ponieważ bez tego zabiegu dużo plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zachwycające.

Jakie są typy nawozów naturalnych?

Rozróżniamy kilka podstawowych typów nawozów organicznych, a wśród nich są:

  • Kompost – jeżeli mamy na działce kompostownik, to można powiedzieć, że większość pracy jest już za nami. Przysłużą się nam tutaj rozmaite resztki organiczne, jakie wyrzucamy do specjalnej skrzyni. Składujemy tutaj wszelkie skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po paru tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, aby przemieszać materiał.
  • Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i cennym nawozem. Najczęściej rozprowadza się go po powierzchni gruntu oraz przekopuje, by wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt końcowy po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, na ogół stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę umieszczamy w beczce i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – doskonały materiał do nawożenia oraz ściółkowania.

Jakie są zalety używania nawozów organicznych?

Dzięki wykorzystywaniu nawozów uzupełniamy podłoże w istotne składniki pokarmowe oraz cenną próchnicę. Cenne elementy przenikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, mozolniej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażane na szkodliwe substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą w końcu z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw i owoców, które są bardziej wytrzymałe na nawet mocny kompost czy obornik. Inaczej to wygląda w wypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą ucierpieć przy przenawożeniu, więc nie jest to w ogóle takie łatwe, potrzeba dużo obserwacji i wyczucia, aby zrozumieć zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają ogrom cennych mikroelementów, jakich nie wynajdziemy w nawozach sztucznych.

Poznaj zasady użytkowania nawozów naturalnych 

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na którym dojrzewa i pobiera inną ilość składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy dopilnować, aby każda otrzymała tyle pokarmu, ile potrzebuje, ponieważ nadwyżka nawozu może przyczynić się do zniszczenia rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, który powoduje, że roślina obfituje we rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Warto zapoznać się z najczęstszymi błędami przy nawożeniu, po to, aby samemu ich nie popełniać. Głównie jest to zbyt późne stosowanie preparatów do roślin, ponieważ zimne dni powodują, że nie mają one szansy na dostateczny wzrost. Najlepiej zrobić to w lipcu, kiedy jest więcej czasu do chłodnej pogody. Pamiętaj również, aby nawóz rozkładać równomiernie, ponieważ zbyt duża ilość może spowodować zbyt duże zasolenie gleby.

Komentarze
Wszystkich:1
Kamil Krupa

Ja nawożę tylko naturalnymi nawozami, które w żaden sposób nie szkodzą środowisku i też moje rośliny staram się przesadzać.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Ja nawożę tylko naturalnymi nawozami, które w żaden sposób nie szkodzą środowisku i też moje rośliny staram się przesadzać.

Dodaj komentarz