Krok po kroku wybieramy najlepszą maszynę do szycia

Brak komentarzy brak ocen

Aby zacząć szyć, naturalnie potrzebna jest maszyna do szycia. Na rynku są dostępne różnego rodzaju maszyny, dlatego należałoby poznać je wszystkie i zdecydować się na taką, która odpowiada naszym potrzebom. Żadna maszyna nie zrobi wszystkiego, dlatego może się okazać, że będziesz potrzebować więcej niż jednej. Zacznij szyć oraz tworzyć, a na pewno da ci to wiele satysfakcji!

Stebnówka – Podstawowa maszyna do szycia

Może się wydawać, że stebnówka jest najprostszą maszyną do szycia, ponieważ ma tylko jeden ścieg, prosty. Niewielką liczbę możliwości rekompensuje jednak niezawodność, moc i wysoka jakość wykonania. To właśnie stebnówkę wykorzystuje się do szycia skór czy innych grubych, twardych materiałów. Świetnie sprawdza się do szycia torebek oraz plecaków. Taki typ maszyny można spotkać u szewca bądź kaletnika.

Maszyna wielofunkcyjna

Aktualnie jest to najmodniejsza z maszyn do szycia do domowego użytku. Do wyboru jest kilka typów ściegów. W zależności od rodzaju maszyna może być mechaniczna albo elektroniczna – komputerowa, w której wybór typu, długości oraz szerokości ściegu konfiguruje się za pomocą panelu elektronicznego. Mechaniczne sterowanie wymaga obsłużenia pokręteł i przycisków, za to zaletą jest na pewno niższa cena. Liczba programów oraz ściegów jest różna w zależności od modelu, może ich być tylko kilka, albo nawet kilkadziesiąt.

Overlock

Służy do wykonywania ściegów zabezpieczających krawędź materiału. Jest używana do scalania, wykańczania oraz obszywania tkanin i dzianin. Tego typu maszyny mogą wykorzystywać trzy, cztery lub pięć nitek, z których każda przechodzi przez swój niezależny chwytacz. To praktyczne uzupełnienie maszyny wielofunkcyjnej, nawet jeżeli jest ona wyposażona w ścieg overlockowy. W tym typie maszyny pracuje nóż,  wyrównuje on i ścina brzegi obszywanych materiałów.

Coverlock - inaczej zwany renderką

Inaczej nazywany renderką, tworzy ścieg drabinkowy,  pozwalający na solidne oraz efektowne łączenie materiałów, w szczególności dzianin. Trochę porównywalny do overlocka, umożliwia jednak przeszywanie materiału nie po brzegu, ale po całej jego powierzchni. Jak szyje renderka? Tego typu wykończenie posiada większość osiągalnych w sklepach rękawków podkoszulek, nogawek spodni oraz brzegów sukienek.

Merrylock

Połączenie overlocka i coverlocka, toż to kombajn! Kapitalny sprzęt dla osób, które szyją dużo i często, w szczególności dzianiny. Taka maszyna często ma również opcję szycia ściegiem łańcuszkowym. Zajmuje nieco więcej miejsca niż overlock. Dzięki dużym możliwościom wyboru ściegów, wyboru przeróżnej liczby nitek oraz igieł można tworzyć z nią niemal wszystko, od prostych dziecinnych spodenek, po ciekawe sukienki czy nawet bluzy z kapturem o skomplikowanej konstrukcji.

Maszyna kieszonkowa

Mały gadżet,  który da się zabrać ze sobą w podróż służbową, na urlop, jak również wykorzystać do drobnych napraw. Niestety, dosyć trudno jest utrzymać prostą linię ściegu, więc nie zastąpi ona normalnej maszyny w szyciu różnego typu materiałów.

Hafciarka

Nie do szycia, tylko do ozdabiania materiałów – maszyna typu hafciarka pozwala na robienie wyjątkowych wzorów na powierzchni odzieży, obuwia, tkanin i dzianin. Obecnie dostępne są przeróżne hafciarki komputerowe, umożliwiające utworzenie nieskończenie ogromnej ilości wzorów z wykorzystaniem wielu kolorów nici. Efekt może być niesamowity – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia posiadacza maszyny do haftowania!

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz