Projektowanie ogrodów - udzielamy ważnych wskazówek

Brak komentarzy brak ocen

Każdy, kto zamierza stworzyć ogród, musi najpierw go zaprojektować, a przynajmniej posiadać koncepcję tego, jak dokładnie ma on wyglądać. Są dwie opcje — zlecić to zadanie profesjonalistom lub zająć się tym samodzielnie. Bez względu na to czy dopiero wybudowaliśmy dom i tworzymy ogród od podstaw, czy przerabiamy już istniejący, należy zaaranżować go w taki sposób, by zachwycał wyglądem i zachęcał do odpoczynku. Poznaj nasze sposoby.

Dlaczego ogród pełni tak ważną funkcję?

Ogród stanowi zacisze, wolną przestrzeń, prywatny azyl, do jakiego możemy uciekać w celu zrelaksowania się, rekreacji, a także rozrywki!

W zależności od rozmiarów, położenia i zaaranżowania działki, ogród ma prawo spełniać przeróżne funkcje. Zagadnienia te czasami podyktowane są koniecznością — posiadłość położona na skarpowym obszarze na ogół wiąże się z nachyloną działką, w pewnych momentach jednak wynikają wyłącznie z osobistych priorytetów.

W grę wchodzi w tym miejscu wobec tego projektowanie ogrodów, które staje się coraz popularniejszą dziedziną.

Ludzie lubią ładną oraz estetycznie zorganizowaną przestrzeń, a fach projektanta ogrodowego staje się identycznie powszechny, co klasyczny architekt mieszkalnych wnętrz.

Czy jednak usługi takiej osoby są w stanie zostać uznane za konieczność, czy pozostają właściwie w zakresie luksusu, na który decydują się wyłącznie wszyscy, którym szczególnie zależy na estetycznym oraz efektywnym ogrodzie? Najwyższy czas odpowiedzieć sobie na te pytania!

Projektowanie ogrodu. Jakie kroki trzeba podjąć?

Odpowiednio zorganizowany ogród to dużo więcej aniżeli wyłącznie kawałek ziemi obrośnięty trawnikiem. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak za najpoprawniej opracowanymi ogrodami kryje się dokładne planowanie, jakie nakierowane jest na to, żeby przynosić perfekcyjne wyniki.

Pod wieloma okolicznościami projektowanie ogrodów jest dyscypliną znacznie bardziej wymagającą od projektowania mieszkalnych wnętrz, ponieważ występuje tutaj bardzo silny czynnik losowy.

Mianowicie, nie da się w pełni przewidzieć tego, w jaki sposób wzrastają rośliny, jakie stanowią kluczowy komponent niemal każdego ogrodu. Poza tym uwzględnić tutaj należy liczne elementy zewnętrzne, jakie na taki ogród będą oddziaływać — wiatr, deszcz, zmiany temperatury, a nawet zwierzęta są w stanie o wiele ograniczyć zakres materiałów, jakie w projektowaniu ogrodu się stosuje.

Podział ogrodów - wybierz ogród dla siebie

Odwołując się do najbardziej klasycznego podziału ogrodów, można wymienić tu dwa warianty, które do dzisiaj wybierane są jako wzór przy projektowaniu ogrodów:

  • Ogród francuski — charakterystyczny, symetryczny i równo przycięty ogród, w którym udział ludzkiej pracy jest wyraźnie zauważalne. Mając swoje początki w barokowych pałacach, kojarzy się on z bogactwem oraz majestatem, inspirując wiele ze współczesnych ogrodów. Styl ten najprawidłowiej sprawdza się w wypadku działek o większej przestrzeni.
  • Ogród angielski — jest to totalnie odmienne nastawienie, jakie w mniejszym stopniu nakierowuje wzrost roślin, nadając jego powierzchni iluzję dzikości. Chociaż prowadzenie takiego ogrodu ma prawo wydawać się o wiele łatwiejsze, to dalej należy o niego dbać, aby nie przeistoczył się w pospolite zarośla.

Jak zaaranżować ogród idealny? Poproś o pomoc fachowca

Chcąc zaaranżować przestrzeń wokół domu, coraz więcej właścicieli decyduje się na zatrudnienie zawodowców.

Na początku warto, jest określić swoje oczekiwania oraz preferencje, a później skonfrontować je z poradami architekta krajobrazu. Posiada on doświadczenie, które z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić czas, prace oraz energię.

Pamiętajmy o tym, że usługi projektanta nie ograniczają się tylko do roślinności. Chcesz wkomponować w swój ogród oczko wodne, oświetlenie solarne, czy plac zabaw dla dzieci? Nie bój się przedstawiać swoich pomysłów. 

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz