Samochód elektryczny – czy to dobry wybór?

Komentarzy:1 brak ocen

Wśród przyczyn obniżenia się jakości powietrza oraz globalnego wskazuje się na zbytnią eksploatację paliw samochodowych. Powstały więc alternatywy, takie jak samochody elektryczne. Mówi się, że są przyszłością motoryzacji dzięki temu, że są ekologiczne, a oprócz tego w ich produkcji wprowadza się wiele innowacyjnych rozwiązań, które podobają się kierowcom.

Samochód elektryczny – gdzie i jak powstawał pomysł?

Powstanie marki Tesla było jak mówią wywołane zakończeniem programu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one wypożyczone w ramach procesu doskonalenia produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody wróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Modne w owym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na zabicie pomysłu EV1. Tesla ma być ripostą sugerującą, że samochody elektryczne mają sens.

W tym momencie w ciągu roku wyprodukować można ich około 300 tys. Tesle produkowane są w trzech warsztatach na terenie USA. Zatrudnionych w firmie jest niemalże 38 tys. pracowników. Koncern stara się samodzielnie wytwarzać elementy niezbędne do produkcji samochodów. Analogicznie wyglądały początki działalności Henry’ego Forda. Z tego powodu Elona Muska (współzałożyciela Tesli) przyrównuje się właśnie do Henry’ego Forda.

Jak wyglądał rozwój samochodów na prąd?

Pierwszym samochodem spod skrzydła Tesli był Roadster. Jako pierwowzór dla tego modelu wykorzystano elektryczny samochód AC Propulsion tzero. Zastąpiono w nim akumulatory ołowiowe litowo-jonowymi. W późniejszym czasie po nawiązaniu kooperacji z Lotusem użyto podzespołów modelu Lotus Elise do zbudowania nadwozia dla Roadstera. W 2008 roku samochód trafił do produkcji.

Gotowe nadwozie od Lotusa zaopatrzono w elektryczny napęd. Tak skonstruowany pojazd pokonał 501 km na jednym ładowaniu, pobijając w ten sposób rekord świata w zasięgu seryjnych samochodów elektrycznych. W 2010 roku Roadster zwyciężył jako pierwszy samochód elektryczny w rajdzie Monte Carlo Alternative Energy Rally.

W 2014 roku w ofercie koncernu pojawił się model S, w 2015 SUV oznaczony, jako X, a w 2016 roku model klasy średniej oznaczony trójką. Ostatni z początku oznaczony miał być literą E. Nie wyraził na to zgody Ford, który literą E oznacza serię swoich furgonetek. 3 w nazwie modelu jest kompromisem. Do grona pojazdów Tesli dołączyć miał również wielki SUV o oznaczeniu Y. Nazwy ułożone razem miały składać się w napis „S3XY” wyglądający niezwykle podobnie do rozpowszechnionego w popkulturze określenia SEXY. Budzić może to skojarzenie, że właśnie takie są elektryczne samochody.

Jakie rozwiązania proponują producenci samochodów elektrycznych?

Tesla, pragnąc się rozwijać, swoje samochody proponuje początkowo bogatym klientom. Po dopieszczeniu oraz rozwoju technologii obmyślana jest produkcja modeli w bardziej przystępnych cenach. Jest to strategia bliźniaczo podobna do działań Henry’ego Forda w startowych latach działalności jego marki.

Samochody spod szyldu Tesli sprzedawane są poprzez stronę www jak również sieci placówek koncernu. Nie można ich nabyć od niezależnych dealerów. Elon Musk planował w 2018 roku uproszczenie procesu kupowania Tesli. Ma się on docelowo odbywać poprzez zatwierdzenie na stronie internetowej. Niepotrzebne mają w związku z tym być umowy sprzedaży.

Wśród producentów samochodów elektrycznych króluje właśnie Tesla. Jest tak dlatego, że modele tej marki bardzo zaskakują wszystkich kierowców. Jednym z wynalazków wprowadzonych w tych autach jest funkcja autopilota, który ma w przyszłości całkowicie pozwolić na autonomiczne prowadzenie auta przez system.

Komentarze
Wszystkich:1
Grzegorz Grabowski

Ja gdybym miał możliwość to od razu kupiłbym elektryka.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Ja gdybym miał możliwość to od razu kupiłbym elektryka.

Dodaj komentarz