Spływ kajakowy - jak mądrze zaplanować wycieczkę?

Brak komentarzy brak ocen

Dobrze przemyślana lista rzeczy oraz przygotowanie planu to tajemnica udanego spływu kajakowego. Mając pod ręką wszystkie niezbędne rzeczy, czujemy się komfortowo, a wtedy niestraszny nam żywioł taki jak woda i kaprysy pogody. Jeśli jednak nie chcesz uczuć się na własnych błędach, skorzystaj z naszego poradnika. Poniżej wyodrębniliśmy wszystkie istotne kwestie, począwszy od wyboru miejsca, a skończywszy na pakowaniu ekwipunku.

Wybór miejsca na spływ kajakowy

Polska jest bogata w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie wymagają większego doświadczenia i umiejętności, ale są także odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją przeróżne typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem wiąże się z częstą potrzebą przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie potrzebuje.

Można także znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego trzeba przede wszystkim oprzeć na swoich kwalifikacjach i jeżeli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś łatwego oraz krótkiego na początek. Oprócz tego wskazane jest zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby zmniejszyć koszty przewozu kajaków.

Spływ samodzielny czy zorganizowany? Co warto wiedzieć o firmie?

  • w szczególności, jaki jest stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja wybranego spływu kajakowego – z reguły firmy organizujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w trakcie spływu;
  • co musimy przygotować na spływ (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie potrzebne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność do toalet oraz pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – przewożony w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Niezbędnik kajakarza, czyli co spakować na spływ?

Przygotowanie bagażu przede wszystkim zależy od długości spływu kajakowego. Na jednodniową wyprawę dobrze spakować się w worek wodoszczelny na lekki sprzęt elektroniczny oraz ważne dokumenty. Bardzo ważna jest kamizelka ratunkowa!

Warto zabrać ze sobą zapasowe ubranie, kurtkę przeciwdeszczową i na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Zwykle w czasie spływu jesteś nieustannie wystawiony na słońce, łatwo poparzyć wtedy skórę czy dostać udaru słonecznego.

Przeciętny spływ kajakowy trwa minimum kilka godzin. W tym czasie, za sprawą wzmożonego wysiłku, szybko nadchodzi głód. Warto posilić się czymś wysokoenergetycznym, na przykład batonem lub owocami. Miłośnicy przekąsek mogą spakować suchy prowiant, na przykład orzechy. Warto pomyśleć także o kanapkach lub daniach możliwych do przygotowania na turystycznym grillu. 

Kolejna ważna kwestia to woda. Jest to absolutnie niezbędny element wyposażenia. W kajaku często tracimy świadomość płynącego czasu, a więc można szybko się odwodnić, zwłaszcza podczas wysokich temperatur.

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz