Sposoby na efektywniejsze zapamiętanie lektury szkolnej!

Brak komentarzy brak ocen

Uczniowie w szkole mają różne zadania domowe do wykonania. Jednym z nich jest czytanie lektur szkolnych, po czym w celu sprawdzenia wiedzy, nauczyciel zapowiada sprawdzian, czy też ustnie weryfikuje poziom wiedzy. Tylko że dzieci mają ogromny kłopot z lekturami! Nie rozumieją ich, a przez to nie potrafią zapamiętać szczegółów ich treści. Jak można pomóc dziecku w takiej sytuacji? W niniejszym artykule omawiamy wskazówki, które pozwolą dziecku zapamiętać potrzebne informacje.

Cisza – obowiązkowy element do czytania lektury!

Do czytania nie podchodź z nastawieniem, że im szybciej, tym lepiej. Sprawi to, że zapamiętasz mniej szczegółów oraz będziesz musiał studiować poszczególne rozdziały jeszcze raz, a w najgorszym wypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej rozpocząć z właściwym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Zapisać sobie, ile dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale i jak dużo stron możemy czytać dziennie.

Obecnie mało kto rozstaje się z telefonem na dłużej niż 30 minut, tymczasem w czytaniu lektur jest to istotne. Jeżeli pragniemy mieć jak najlepsze efekty oraz nie wracać do tych samych wersów wielokrotnie, musimy odłożyć telefon oraz rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i tym sposobem zaoszczędzimy sporo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danym momencie pomóc w ogrodzie bądź w kuchni. Jeśli taka sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na później.

Jak uzupełnić wiedzę dziecka z przeczytanej lektury szkolnej?

Po przeczytaniu rozdziału możesz popatrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, warto przejrzeć biografię autora, jak również materiały o czasach, w jakich żył oraz pisał.

Wielu pisarzy opisuje w swoich opracowaniach sytuacje i emocje z nimi związane, które sami przeżyli. W związku z tym zapoznanie się, chociaż z krótką notatką o ich życiu może posłużyć nam jako kolejne ułatwienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy powstały jakieś filmy na bazie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie oraz ułatwi kojarzenie postaci, oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi oraz elementy, jakie zostały zignorowane bądź odmienione.

Rób notatki, a skuteczniej utrwalisz wiedzę z lektur szkolnych!

Zakup zeszyt, który miej stale pod ręką, gdy masz zamiar brać się za czytanie książki. Możesz zapisywać w nim istotne informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji lub swoje przemyślenia. Może przedłuży to twoje zmagania z książką, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości i uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, jak coś ci umknie.

Kluczowa jest postawa wobec czytania lektury szkolnej!

Czytanie lektury szkolnej dla młodego człowieka jest niejednokrotnie dużym wysiłkiem i przykrym obowiązkiem, do którego zmuszają go, zarówno nauczyciele, jak i rodzice. Świetnym pomysłem jest pokazanie dziecku, że życie i przygody bohaterów książki mogą być ciekawe i fascynujące. Dobrze porównać postacie z lektur do dziadków dziecka, którzy jako dzieci i młodzi ludzie żyli w innych czasach. Jeśli to nie pomoże, to warto potraktować czytanie jak wyzwanie!

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz