Wyprawy górskie, czyli jak się ubrać w góry latem?

Brak komentarzy brak ocen

Kiedy myślisz sobie o górach, szczególnie latem, to zapewne widzisz oazę spokoju, wspaniałe ciepło słońca i lekkiej opalenizny, szybki marsz i fantastyczne widoki. Letni wypad w góry jest równie wymagający, jak zimowy. Niestety ciepłe promienie słońca i opalenizna mogą stać się poparzeniem słonecznym, szybki marsz zamienić się w bolesne odciski, a super biwak w odwodnienie organizmu, gdy braknie wody. Dlatego dowiedz się, w co się zaopatrzyć podczas górskiej wyprawy latem!

Wypad w góry latem? Zadbaj o odpowiednie nakrycie głowy!

Do najważniejszych elementów należy nakrycie głowy. Musimy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed silniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem czy kapelusze z rondem, które częściowo ochronią powierzchnię naszego ciała.

Prawidłowa odzież jest kluczowym czynnikiem udanej wyprawy w góry latem!

Następnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej by ubrania były przepuszczające, inaczej oddychające. Podczas gdy energicznie maszerujemy, nasze ciało w wyższym stopniu się poci. Z tej przyczyny istotne jest odprowadzenie wilgoci, by nie ochłodzić ciała przykładowo mokrą koszulką. Odpowiednie na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest cienka i dostosowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Częstokroć wraz z latem przybywają silniejsze deszcze, dlatego należałoby spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim stosowne są te z dodatkowym systemem wentylacji, przykładowo w postaci dłuższych zamków pod pachami, które mogą odprowadzać powietrze. Co do wodoszczelności, jest zależna od parametrów poszczególnych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać obfitych opadów deszczu, gdyż są pokryte wyłącznie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Należałoby zainwestować więc w porządną, hardshellową kurtkę z dobrej jakości membraną.

Jakie buty w góry latem?

Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Najczęściej większość osób radzi, aby decydować się na wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to natomiast konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt wymagające trasy. Bierzmy pod uwagę także temperaturę, w której przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie robić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelkiego typu klapek bądź lekkiej konstrukcji półbutów. Po parogodzinnym marszu nawet po równej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia oraz będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie trasy możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Takie obuwie jest niezwykle wygodne ze względu na właściwe dopasowanie do stopy, jej dobre utrzymanie i solidne podeszwy. Podczas chodzenia ochraniają nasze nogi przed zwichnięciami i upadkami. Większość jest zabezpieczona antybakteryjnymi powłokami, co ponadto chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, weźmy pod uwagę te z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest nadzwyczaj ważna, kiedy przechodzimy przez kałuże lub strumyki czy też zwyczajnie zacznie mżyć deszcz.

Okulary przeciwsłoneczne w górskiej wyprawie latem – moda czy konieczność?

Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia „musthave” wypadu w góry. Gdy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także w wyższym stopniu daje się we znaki. W takim przypadku jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które faktycznie są do nas dostosowane i nie będą spadać z nosa w trakcie aktywnego marszu.

Dlaczego plecak jest niezbędny podczas letniej górskiej wyprawy?

Czasami na górskich trasach widać ludzi z reklamówkami, w których noszą prowiant. Jest to błąd! Na szczęście tych osób jest coraz mniej, ponieważ ludzie są świadomi odpowiedniego przygotowania na letnią wyprawę górską, której podstawą jest właściwy plecak. Powinien on być usztywniany, co przyniesie ulgę Twojemu kręgosłupowi, a także powinien być miękki. Będzie wówczas wygodniejszy! Wybierz taki, który posiada wentylację, sprawdzi się to w szczególności w ciepłe dni.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz